Koncepcja potencjału a dostępność i wykorzystanie zasobów

Istotnym elementem wykorzystywanym do wykonywania obliczeń kosztów oraz odchyleń dla centrów kosztów zasobów jest koncepcja potencjału, która również oparta jest na miarach wielkości przerobu zasobów. Potencjał zasobów może być definiowany w kategoriach wielkości osiąganych rezultatów, np. możliwego do osiągnięcia wolumenu produktów, usług lub w kategoriach wielkości zużywanych zasobów, np. maszynogodzin, roboczogodzin, metrów kwadratowych. Zdaniem Clintona i in. [2012, s. 49], koncepcja potencjału powinna być uwzględniana w zarządczym rachunku kosztów, ponieważ:

  • zapewnia informacje o ograniczonej dostępności posiadanych zasobów przeznaczonych do osiągania celów;
  • efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów jest podstawą zwiększania efektywności i optymalizacji;
  • nadmierna i niewykorzystana dostępność zasobów stanowi szansę dla usprawnień i optymalizacji.

W zasobowo-procesowym rachunku kosztów, w którym kładzie się silny nacisk na poprawne odzwierciedlenie konsumpcji zasobów, przyjmuje się rozumienie potencjału jako wielkości dostępnych i zużywanych zasobów. Celem poprawnego odzwierciedlenia konsumpcji zasobów, ich wykorzystanie i dostępność określane są w kategoriach miar wielkości przerobu zasobów (mierzących zużycie i wykorzystanie zasobów), a nie w kategoriach wielkości osiąganych rezultatów dla finalnych obiektów kosztowych (np. wolumen wytworzonych produktów, wolumen świadczonych usług).

Wykorzystanie koncepcji potencjału w zasobowo-procesowym rachunku kosztów ma na celu ograniczenie ryzyka występowania zjawiska spirali śmierci kosztów stałych, czyli nieuzasadnionego zawyżania kosztów finalnych obiektów kosztowych (produktów, usług i klientów) poprzez rozliczanie na te obiekty nadmiernej i nieuzasadnionej wartości kosztów niewykorzystanych zasobów. Tradycyjne, sprawozdawcze rachunki kosztów zwykle wykorzystują koncepcję rzeczywistej lub normalnej wydajności zasobów, co skutkuje brakiem wyodrębniania lub zaniżaniem kosztów niewykorzystanych zasobów i ryzykiem wystąpienia spirali śmierci kosztów stałych.

Na potrzeby zasobowo-procesowego rachunku kosztów przyjmuje się następujące typy poziomów wielkości przerobu zasobów, przy czym rozróżnia się poziomy stosowane do wyznaczania dostępności od poziomów wyznaczania zużycia i wykorzystania:

  • poziomy wyznaczania dostępności zasobów:
    • Q(T) - teoretyczna wielkość przerobu (dostępność) zasobu,
    • Q(Pr) - praktyczna wielkość przerobu (dostępność) zasobu,
    • Q(Pl) - planowana wielkość przerobu (dostępność) zasobu,
  • poziomy wyznaczania zużycia i wykorzystania zasobów:
    • Q(R) - rzeczywista wielkość przerobu (wykorzystania) zasobu,
    • Q(A) - autoryzowana wielkość przerobu (wykorzystania) zasobu,
    • Q(S) - standardowa wielkość przerobu (wykorzystania) zasobów.