Pośrednie elementy kosztowe zasobów

Stosowane w zasobowo-procesowym rachunku kosztów rozliczanie kosztów wspierających centrów kosztów na podstawowe centra kosztów skutkuje pojawieniem się pośrednich elementów kosztowych, które są efektem rozliczania kosztów pomiędzy centrami kosztów. Założenia te, podobnie jak w GPK i RCA, również stosowane są w ZPRK, jednakże wprowadzony jest podział pośrednich elementów kosztowych na dwa podtypy. Podział ten wynika z faktu odmiennego podejścia do rozliczania kosztów zasobów wspierających w rachunku kosztów (rysunek 22) i skutkuje wyodrębnieniem dwóch podgrup dla pośrednich elementów kosztowych. Takie podejście do ewidencjonowania elementów kosztowych w centrach kosztów zasobów dostarcza informacji o kosztach całkowitych zasobów interpretowanych jako w pełni wyposażone i gotowe do wykorzystania.

Pośrednie elementy kosztowe podzielone są na dwie podgrupy:

  • Pierwszą podgrupą są pośrednie elementy kosztowe typu: Zasób -> Zasób, które są rezultatem rozliczania kosztów bezpośrednio pomiędzy różnymi centrami kosztów zasobów. Jest to efekt rozliczania kosztów zasobów współdzielonych. Pośrednie elementy kosztowe typu: Zasób -> Zasób to np. efekt rozliczeń takich centrów kosztów zasobów, jak np.: budynek biurowy, system informatyczny, energia elektryczna itp.
  • Drugą podgrupę stanowią pośrednie elementy kosztowe typu: Działanie -> Zasób, które są rezultatem rozliczania kosztów pomiędzy różnymi centrami kosztów zasobów, ale za pośrednictwem obiektu „działanie”, który interpretowany jest jako usługa wewnętrzna (działanie wspierające). Pośrednie elementy kosztowe typu: Działanie -> Zasób to np. efekt rozliczeń takich usług wewnętrznych, jak np.: remontowanie maszyn, przetwarzanie płac itp.

Podejście stosowane w zasobowo-procesowym rachunku kosztów dostarcza bardziej kompletnych informacji o kosztach pośrednich danego centrum kosztu dzięki rozróżnieniu, które z kosztów pośrednich są efektem wykonanych działań wspierających (np. wewnętrznych usług remontowych, serwisowych, rekrutacyjnych), a które wynikają z bezpośredniego wykorzystania innych zasobów (np. budynków, energii, systemów informatycznych).

Koszty stałe i zmienne pośrednich elementów kosztowych są efektem ich początkowej natury kosztów zasobów z zastrzeżeniem, że początkowa natura kosztów zasobów wspierających może ulec zmianie ze zmiennych na stałe i odwrotnie – ze stałych na zmienne w trakcie ich konsumpcji (w trakcie rozliczania w rachunku kosztów).

Pośrednie elementy kosztowe odzwierciedlają te zależności pomiędzy zasobami, które umożliwiają im w rezultacie sprawną realizację procesów i działań. Celem odzwierciedlenia współzależności pomiędzy zasobami jest dostarczenie informacji o kosztach w pełni wyposażonych zasobów, przygotowanych do efektywnego wykonywania działań.