Kryteria wyodrębniania centrów kosztów zasobów w ZPRK

Wyodrębnianie centrów kosztów zasobów w koncepcji ZPRK realizowane jest na podstawie następujących kryteriów:

  1. W ramach jednego centrum kosztu zasobu mogą znajdować się zasoby jednorodne, homogeniczne, substytucyjne, o podobnej technologii, których koszty mogą być jednakowo traktowane (rozliczane) w rachunku kosztów.
  2. Centrum kosztu zasobu powinno mieć jedną miarę wielkości przerobu zasobu służącą do pomiaru zużycia i stopnia wykorzystania zasobu.
  3. Dla danego centrum kosztu zasobu możliwe jest pozyskanie danych o rzeczywiście poniesionych kosztach, rzeczywistym zużyciu (dane ilościowe zebrane lub wyliczone na podstawie standardów zużycia) oraz o planowanym zużyciu i budżetowanych kosztach stałych i zmiennych zużycia zasobu.
  4. Centrum kosztu zasobu powinno mieć jednego odpowiedzialnego menedżera, przy czym menedżer może odpowiadać za wiele centrów kosztów zasobów.
  5. Centrum kosztu nie powinno być geograficznie rozproszone.

Mając na uwadze rygorystyczne kryteria wyodrębniania zasobów, zasobowo-procesowy rachunek kosztów zakłada stosowanie uproszczenia (wyjątku) polegającego na tym, że zasoby mogą być połączone w ramach jednego centrum kosztu zasobu, jeżeli ich sposób rozliczania na inne zasoby, działania lub obiekty kosztowe jest taki sam, i nie jest istotne uzyskanie rozdzielczości kosztów zasobów.