Zwiększająca się troska człowieka o przyszłe środowisko naturalne i jego dzisiejszą nadmierną eksploatację spowodowała, że coraz więcej uwagi przedsiębiorstwa poświęcają na projektowanie proekologicznych produktów i usług oraz mniej szkodzących środowisku procesów biznesowych.
Zasobowo-procesowy rachunek kosztów i jego wkład w problematykę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw przejawia się dążeniem do minimalizacji wszelkiego marnotrawstwa (strat, działań niegenerujących wartości dodanej) oraz unikaniem posiadania niewykorzystanych zasobów we wszystkich obszarach funkcjonalnych. Podejście to sprawia, że rachunek ten jest narzędziem zarządczym motywującym przedsiębiorstwa do dostarczania produktów i usług na rynek przy możliwie maksymalnie efektywnych „optymalnych” procesach (produkcyjnych, usługowych, sprzedażowych) oraz minimalnym, dopasowanym do rozmiaru działalności, wykorzystaniu zasobów organizacyjnych.
Ponadto koncepcja ZPRK pozwala na wiarygodne wyodrębnianie ponoszonych przez przedsiębiorstwa kosztów środowiskowych oraz wynikowe ich przypisywanie do odpowiednich produktów, procesów, grup produktowych, klientów czy segmentów klientów celem wspierania zrządzających w rozwijaniu proekologicznej i efektywnej działalności ich przedsiębiorstw. Koszty środowiskowe nabierają coraz większego znaczenia w rachunkach kosztów współczesnych przedsiębiorstw, co spowodowane jest zarówno zaostrzaniem norm środowiskowych przez rządy poszczególnych państw w postaci regulacji prawnych, jak i dbałością o wizerunek przedsiębiorstwa w oczach coraz bardziej proekologicznych klientów.
Zasobowo-procesowy rachunek kosztów pozwala odzwierciedlić zawiłość i wielowymiarowość ponoszonych kosztów środowiskowych i prawidłowo przypisać te koszty do odpowiednich produktów, grup produktowych i klientów, co może mieć znaczenie z punktu widzenia podejmowania decyzji ich dotyczących.
Wykorzystanie zasobowo-procesowego rachunku kosztów, jako podstawy green controllingu, do wyodrębniania kosztów środowiskowych oraz kosztów projektów (przedsięwzięć) ekologicznych autor opisał wcześniej w rozdziale pt: „Środowiskowy rachunek kosztów” w pracy zbiorowej pod redakcją C. Kochalskiego pt: „Zielony controlling i finanse – podstawy teoretyczne” [Kochalski (red) 2016a, s. 219-240 oraz 2016b, s. 227-249].